ART / Watercolor paintings & Drawings / Teckning & lavering 14556252
*
nr 1455 6252
Teckning & lavering
signed, Fransk skola 1700-tal, sheet: 24x13cm, unframed, blad på pannå,
Signerad, Fransk skola 1700-tal, bladets mått: 24x13cm, oramad, blad på pannå
Estimate:
1000
Sold:
SEK 800
Auction date:
Monday Mars 21 2022
at 18:20:36
- Bid history
Time
Bidder
Bid
17/3 09:53:28
1
700 kr
19/3 20:18:26
2
Vinnande bud
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blad på pannå fransk skola 1700-tal teckning & lavering vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:56
-
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:01
-
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:06
-
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:45
-
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:13
*
Teckning & lavering
nr 1455 6252
Teckning & lavering
signed, Fransk skola 1700-tal, sheet: 24x13cm, unframed, blad på pannå,
Signerad, Fransk skola 1700-tal, bladets mått: 24x13cm, oramad, blad på pannå
Estimate: | 1000 |
---|---|
Sold: | SEK 800 |
Auction date: |
Monday Mars 21 2022 |
- Bid history
Time | Bidder | Bid |
---|---|---|
17/3 09:53:28 | 1 | 700 kr |
19/3 20:18:26 | 2 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Lavering
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
Lavering är en teknik inom måleriet för att täcka en yta jämnt och utan spår av penseldrag, oftast genom utspädd tusch eller transparent akvarellfärg, oftast på en linjeteckning.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller blad på pannå fransk skola 1700-tal teckning & lavering vattenfärg
-
7238 WATERCOLOUR
Björn Blomberg (1925-2003). "Snöbyar, Torneträsk"...//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:56 -
7124 WATERCOLOUR
födelsedagstavla, 19th century, björkram, 32x38 cm..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:01 -
8106 WATERCOLOUR
Fritz Ahlgrensson (1838-1902), Sweden. Signed. Wat..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:45
-
8103 WATERCOLOUR
Johan Briede. Signed, landscape. Watercolour, Imag..//
Auction ends
tomorrow
20 maj at 19:06 -
8073 WATERCOLOUR
Malle Leis (1940-2017), Estonia. Blomma. Signed, d..//
Present: SEK 900
Auction ends
tomorrow
20 maj at 20:45 -
8284 WATERCOLOUR
unidentified artist. No signature, landscape. Wate..//
Present: SEK 100
Auction ends
tomorrow
20 maj at 18:13